Flelmek ldott llapotban
Kveskuti Tnde 2006.03.22. 18:25
„Van egy er, ami szlskor eljn a nkhz. Nem krik egyszeren csak elrasztja ket. sszegylik, mint a felh a szemhatron, tsuhan az gen, s magval hoz egy gyermeket"
Btorsg szksges-e ahhoz, hogy flelem nlkl merljnk valami ismeretlen dologba. Mi a flelem? Lekzdhet-e? Le kell-e kzdeni? s ki garantlja, hogy a flelem nem tartozik a szlsi lmnyek kz? Mint a fjdalmat, a flelmet is gy ljk meg, ahogy azt a hozzfzd szemlyes viszonyunk megengedi. Ha farkasszemet nznk vele, esetleg egy ers szvetsgest fedezhetnk fel benne, aki tkrt tart neknk – magunkrl, gyenginkrl, de ugyangy mg meg nem ismert ernkrl, nyiladoz kpessgeinkrl!
Mivel minden ember egyedi az univerzum megismtelhetetlen kis csillaga, gy minden szls ms. gy tartjk „gy szlnk, ahogy lnk." Mennyire kell megfelelni az elvrsoknak? Mennyire vagyunk kpesek nmagunk lenni? Honnan jnnek a flelmeink? Mitl flnk? Hogy tudjuk feloldani? Megoszthatk-e s feloldhatk-e flelmek?
Flelem s fjdalom
A legtbb n erteljes fjdalmat tapasztal meg vajdsa s szlse kzben. Rszben ez amiatt is lehet, hogy sajnos a szlssel kapcsolatban az n. „negatv szuggeszti" elrasztja a kultrnkat. A flelmnk tkletesen termszetes vlasz mindarra, ami a mdibl znlik rnk. Ahogy a fenti mondat is sugallja, mr maga a flelem elviselhetetlen fjdalmat okozhat!
Sok olyan trtnetet hallottam, ahol a vajds azrt llt le, mert trtnt valami a szl n kzvetlen krnyezetben, amitl knyelmetlenl rezte magt, esetleg szorongott is.
„Flek, magamon kvl leszek, hogy majd nem tudom, mi trtnik, hogy nem n diktlok!" Gyakran hallom ezt kimondva vagy kimondatlan a hozzm jr anyukktl. rdemes tgondolni, hogy „nznk ki" magunk eltt, mikor gy rezzk, magunkon kvl vagyunk. Gyakran mltsgt vesztett, remeg, vgtagjait uralni nem kpes, sikoltoz, kiabl n kpe az, ami ilyenkor beugrik. Vagy valami hasonl. Persze, itt elmondhatnnk, olyan taln sosincs, hogy mi uraljuk a helyzetet, az letnket…
Igaz, olyan kultrkrben, olyan vilgban lnk, ahol uralni valamit fontos dolog. Uraljuk az idt, letnket az rhoz igaztjuk. Uraljuk testi s lelki hangulatainkat, knyelemrzetnket, gy hogy pl. az ebd eltti vagy a dlutni kvsznettel pont akkor trjn el bennnk az igny r, addig semmikpp sem. Mi nk itt a vilgnak ebben a szegletben hihetetlen mennyisg idt s pnzt kltnk kls megjelensnk „uralsra": illatok, formk, sznek, tapintsok elnyomsra, tformlsra stb. Paradox mdon, az uralom elvesztstl val flelem a legltalnosabb. Sok kismama attl szorong, hogy nem tudja majd a gyerekt magtl elengedni.
A helyzet uralst megtartani, egyben az, hogy tudjk, engedni kell, ktfel hz erej. A szls mindent that energijt ugyan nem uralhatjuk, mert az nlunk ersebb, rajtunk tlmutat, de lehet, hogy segt, ha trezzk, hogy ha beleengedjk magunkat ebbe az energiba, akkor az nmagban is egyfle „kontroll" lehet.
A nk rendelkeznek mg egy magukon bell, mlyen fekv forrssal is. Valahogy „sejti szinten" rkldik t ez a tuds s bizonyossg arrl, hogyan kell gyereket szlni. Brmi olyan idtlts, gyakorls, ami segtsget nyjthat abban, hogy akr egy pillanat erejig is, lehet csak egy rzetknt, de tudatos, gondolkod nnk mg bepillanthassunk s engedjk, hogy ez a bels tuds felcsillanjon, csak erstheti magunkba vetett sbizalmunkat. Erre a legegyszerbb segtsg a termszetben megtett sta, a jga vagy a meditci.
Sajnos a most szl generci, pont attl a nemzedktl szrmazik akikkel elhitettk, hogy orvos s korhz nlkl primitv s veszlyes szlni.
„A flelem ltelmleti diagnzisa nem segt. Hiba tudom, hogy nincs vals trgya, mgis knoz, mgis betegt. A tuds nmagban nem gygyt er. Flelmeinket nem az rtelem szlte, ltszlagos racionalitsuk a semmi ttetsz lruhja. A kilbols sem az rtelmi felismers, belts. A flelem ltal EGSZsgem krosodott, kilbolni az EGSZ ember gye. A flelem? Nemcsak a trgya a hiny, a semmi, hanem a ltezsi „tere" a jv is a semmi mezeje. Nincs. s mgis knoz. Flni annyi, mint tnkretenni a VAN-t, azzal, ami NINCS. Dbbenetes, de ltelmletileg belthat tny, hogy szenvedseink, gytrdseink, flelmeink mlyn a SEMMIvel nznk farkasszemet. A minket gytr rm, a sttsg fejedelme (a sttsg is hiny – a fny hinya) a semmi ura – nincs. m hiba az elmleti belts. A „semmi gn" l szvnk „hangtalan vacog" (Jzsef Attila).
Kit a flelembl egyedl a kiszolgltatottsg, a gyengesg ellen emelt vdfalak lerombolsval lehetsges. Amit kptelenek voltunk gyerekknt vllalni, a kiszolgltatottsgot, s vltunk ers magnyoss, azt most, felismerve a zrkzott magny tarthatatlansgt, vllalnunk kell.
Az er nem vezetett sehov. „Ltnk titkra dbbennk r, amikor felismerjk: hogy nem az er tesz vdett, hanem az ertlensg, a kiszolgltatott gyengesg, amely nem emel gtat, hanem engedi radni nmagamat." Biegelbauer Pl
Szls kzben, amikor a legkiszolgltatottabb, legesendbb az ember akkor jn az er, de ez „fentrl jn, ez valami magasabb rend. Van egy er, ami szlskor eljn a nkhz. Nem krik egyszeren csak elrasztja ket. sszegylik, mint a felh a szemhatron, tsuhan az gen, s magval hoz egy gyermeket."
Engedd meg magadnak, hogy flj, s akkor el is tudod majd engedni!
Prunkkal, vagy bartunkkal b tz percben beszlgessnk a flelmeinkrl. Aki hallgat, tnyleg hallgasson: ne szljon kzbe, ne krdezzen, ne krjen pontostst, csak hagyja, hogy a msik, aki beszl megtallja a sajt irnyt. Ha a hallgatban brmi felgylemlik hallgats kzben, tartsa meg a „monolg" vgig, ksbb persze minden eljhet. Ha elg idt kapunk arra, hogy kzbeszls, megszakts nlkl mondhassuk el rzseinket, gyakran magunktl jvnk r a megoldsra. De ha megolds nem is addik rgtn az els beszlgetsnl, akkor is a mlyebben fekv rzsek lassan a felszn fel kezdhetnek ramlani a beszd hatsra. Lehetsges egybknt, hogy tbb ilyen beszlgetsre is szksg lesz majd az oldshoz.
Ha megtalltad a flelmet, leld magadhoz. Amit eddig ellktnk, egyszer csak magunkhoz leljk, szeretettel s kegyelemmel – az, maga a gygyuls.
Elfogadni a flelmet! Kpzeljk azt, hogy flelmnk olyan, mint egy sr, megbntott kisgyerek. leljk t azzal a fajta szeretettel s gyengdsggel, ahogy a kistestvrnket lelnnk, ha flne. Szenteljk neki teljes figyelmnket. Adjunk neki idt. Nem szksges, hogy brmit is vltoztassunk rajta, csak tartsuk magunkban, elfogadssal. Ez a magatarts nagyon ms, mint amit elszr rezhettnk: amikor ellkni szerettk volna a flelmet, megszabadulni tle, amikor jgcsapp vlik bell mg a gondolata is. Ily mdon magunkban tartani a flelmet azt eredmnyezi, hogy a flelem mellett felismerjk a tbbi rzelmeket, s ez a tbbfle egyidej rzkels, httrbe szortja a nagy mumust, a flelmet, ami tulajdonkppen ott abban a pillanatban nincs is jelen.
|
 |
|