Egyves koron tli szoptats
2006.03.21. 21:30
Olyan finom, mint a csokold s jobb, mint a fagylalt: egy felmrs sorn megkrdeztk a gyerekeket a szoptatsrl
JJ - htf, 2005, szeptember 19 - 17:27 rdekessgek | Egyves koron tli szoptats | Kutatsi eredmnyek
--------------------------------------------------------------------------------
Dr. Karleen Gribble 107, 21 s 45 v kztti ausztrl anyt krdezett meg, akik sszesen 114 gyermeket szoptattak legalbb ktves korig.
Dr. Gribble kikrdezte az anykat a szoptatsi trtnetkrl, arrl, hogy milyen rzs egy idsebb gyermeket szoptatni ill. hogyan hatott ez az anya-gyermek kapcsolatra. A felmrs szmos olyan krdst is tartalmazott, amelyeket az anyk a gyermekeiknek tettek fel, akik letkorukat tekintve 24 s 78 hnap kzttiek voltak.
A tanulmny – amelynek megjelense egybeesett a Szoptats Vilghetvel - nemcsak arra vilgt r, hogy az anyk mirt folytatjk a szoptatst, hanem feltrja azt is, hogy a gyermekek - akik elmesltk, hogy milyen j volt, hogy „odabjhattak a mamhoz” s lveztk az anyatej „fincsi” zt – fontos szerepet jtszanak a dnts folyamatban.
Az anyk elspr tbbsge – 92 szzalkuk - szvesen s rmmel szoptatta a gyermekt, s gy rezte, hogy az erstette az anya-gyermek kapcsolatot.
Mindamellett a kisgyermek szoptatsa nem olyasvalami, amit az anyk szksgszeren elre elterveztek. 75 szzalkuk nem akart 12 hnapnl tovbb szoptatni, de ahogy ntt az nbizalmuk s a szoptatssal kapcsolatos ismereteik bvltek, valamint ahogy egyre jobban lveztk k is s a gyermek is a szoptatsi kapcsolatot, ez arra btortotta ket, hogy ksbbre halasszk az elvlasztst.
Az anyk 92 szzalka azt mondta, hogy korbbi gyermekkkel szerzett szoptatsi tapasztalatuk hatssal volt a jelenlegi gyermek szoptatsra; sokukat arra motivlta, hogy ezttal tovbb folytassa a szoptatst.
Dr. Gribble elmondta, hogy annak ellenre, hogy az Egszsggyi Vilgszervezet ktves korig vagy azon tl javasolja,a gyermekek szoptatst s hogy ennek jtkony hatsa mind az anya, mind a gyermek egszsgre mr rgen bizonytott, mg mindig sokan vannak olyanok, akik megkrdjelezik a 12 hnapos koron tli szoptats rtkt.
„Az ezzel egyttjr trsadalmi megblyegzs azt eredmnyezte, hogy az idsebb gyermekek szoptatsa zrt ajtk mg rejtve trtnik. Az ausztrl gyermekek kevesebb mint 1 szzalka szopik a msodik szletsnapjn. Ennek eredmnyekppen az idsebb totyogk szoptatsa olyan terlet, amelyet a tudomnyos kutatsok sorn nagyrszt figyelmen kvl hagynak, s keveset tudnak rla” - llaptja meg Dr. Gribble.
Dr. Gribble szerint kutatsai feltrjk, hogy a szoptats folytatsrl hozott dnts legalbb annyira a gyermek kvnsga, mint az any.
„A nknek csak 7 szzalka mondja, hogy ilyen hosszan szndkozott szoptatni. A szoptats elkezdse s folytatsa ltalban mint az anya dntse fogalmazdik meg, de ebbl a tanulmnybl nyilvnval, hogy ahogy a gyermek n, ez egyre inkbb a kettejk megegyezsn alapul dnts.” - mondja Dr. Gribble.
„Ezeknek az anyknak a hozzllsa is vltozott menet kzben, dnten annak eredmnyeknt, hogy lttak msokat, amint totyogkat szoptatnak, vagy bvltek az ismereteik, ntt az nbizalmuk ill. maguk is lveztk a szoptatst. Mindezek mellett a szoptats folytatsnak legltalnosabb oka egyszeren az volt, hogy a gyermek maga lvezte a szopst, s nem akarta abbahagyni.”
Dr. Gribble elmondta, hogy sok anya rlt annak, hogy kitartott a szoptats mellett, mert knnyebbnek s lvezetesebbnek tallta, mint ahogy elszr felttelezte.
„Az anyk 60 szzalka gy nyilatkozott, hogy a szoptats idkzben knnyebb vlt, mindssze 5 szzalkuk lltotta, hogy a szoptats nehezebb lett. Ezek kzl a nk kzl sokan kzdttek le jelents nehzsgeket a szoptats folytatsa rdekben, pl. korai mellrehelyezsi problmkat, fjdalmakat, szls utni depresszit, gyermekkori szexulis bntalmazst, komoly betegsget, slyos allergit, ikerszlst.” - mondja a kutat.
Az anyk gy gondoljk, hogy gyermekeik elssorban azrt lvezik a szoptats folytatst, mert vigasztalst nyjt nekik, msodsorban a benssgessg s kzelsg miatt, harmadsorban az hsgk cskkentse miatt s negyedszer egyszeren azrt, mert szeretik az anyatej zt – amit a gyerekek vilgosan ki is fejeztek.
„Amikor a gyermekeket krdeztk, majdnem mindegyikk elmondta, hogy azrt szopik, mert szeret szopni – szereti a tejet, s a szops boldogg teszi vagy j rzssel tlti el”. - mesli Dr. Gribble
A gyerekek szavaival lve: „szeretem meglelni a mamit” vagy „ az anyatej olyan finom, mint a csokold” s „jobb, mint a fagyi”.
Dr. Gribble szerint az alcsony szoptatsi arny komoly aggodalmat kelt az egszsggyi szakemberekben egsz Ausztrliban – nemcsak azrt, mert a tl korai elvlaszts tbb betegsget jelent a csecsemknl, hanem a hossztv kvetkezmnyek miatt is, amik mind a gyermeket, mind az anyt rintik, s amik jelkentsen nvelikaz egszsggyi kltsgeket.
„Sokat tanulhatunk a felmrsben rsztvev anyktl: hogyan s mirt tartottak ki a szoptats mellett. Ez segtheti a tbbi desanyt, hogy felbtorodjanak, s folytassk a szoptatst a csecsemkor vgig, st azon tl, s lvezzk mindazokat az elnyket, amit a hossztv szoptats biztost mind az anynak, mind a gyermeknek.” - mondja Dr. Gribble.
Dr. Gribble szeptemberben egy nemzetkzi szoptatssal foglalkoz konferencin mutatja be tanulmnynak eredmnyeit.
Eredeti cikk
|