 |
Ennek okt legtbbszr a nem megfelel tpllkozsban talljuk meg.
A norml hemoglobinszint fgg a csecsem kortl, ezrt egy mrt rtk csak akkor rtkelhet, ha ismerjk a gyermek letkort is. A vashiny legtbbszr azrt alakul ki, mert kevs vasat visznk be a tpllkkal, de elfordulhat, hogy cskken a vas felszvdsa a blbl, vagy tbb vasra van szksge a szervezetnek, mint amit a norml tpllk biztost. Fokozott a vasigny a gyors nvekeds alatt s a fertzsek lekzdse sorn is, s a bevitelnl nagyobb vesztesget jelenthetnek a vrzssel jr betegsgek s a nagyobb vrvesztesggel jr srlsek is.
Nvekv csecsemk
Vasra van szksge az oxignt szllt vrfestknek, a hemoglobinnak a kpzshez, az izom mioglobinjhoz s bizonyos enzimek mkdshez is. A terhessg alatt az utols 3 hnapban telnek fel a csecsem vasraktrai, amelyek olyan tartalk vasat trolnak, amit a szervezet akkor hasznl fel, ha valami miatt nagyobb mennyisgre van szksge. A koraszlttek esetben teht jval kevesebb vasat tartalmaznak a raktrak, mint az idre szletett csecsemk.
A koraszlttek s a kis sly jszlttek gyorsabban nnek az els letvben, mert ltalban egyves korra, de legtbbszr mr elbb is behozzk a lemaradsukat. A gyors nvekedsei egytt gyorsan n a vrmennyisg is, amihez tbb vasra van szksg, s lehet, hogy a vasraktrak is resek. A norml sllyal szletett csecsem 5 hnapos korra megduplzza a szletsi slyt, s egyves korra a slya a szletsi sly hromszorosa. Egyves kor utn a nvekeds ehhez kpest lnyegesen lassbb. Ez magyarzza, hogy sokkal tbb vasra van szksge a csecsemnek, mint az 1 vnl idsebbeknek.Az anyatej vastartalma nem tl sok, csak 0,6 mg literenknt, de sokkal jobban felszvdik, mint a tehntej vagy ms lelmiszer.
A nem vrszegny, kell vassal rendelkez anya megfelel mennyisghez juttatja a magzatot, s ha norml sllyal, idre szletik a csecsem, s 6 hnapos korig szoptatni tudja az anyja, valamint nem ri ez alatt az id alatt slyos fertzs, akkor a vashiny kialakulsnak kicsi a valsznsge.
A szoptatott koraszltt vagy kis sllyal szletett csecsem azonban mr vasptlst ignyel legalbb az let els 3 hnapjban. A csak tehntejalap tpszerrel vagy tehntejjel tpllt csecsemk nem kapjk meg a szksges mennyisg vasat, ilyen esetben elkerlhetetlen a vashiny kialakulsa.
Hogyan jut a szervezetbe a vas?
A tpllk kt tpus vasat tartalmaz, az egyik az llati szervezetbl szrmaz vas, amit fknt a hsokban lv mioglobinnal, hemoglobinnal s mjjal fogyasztunk. Ez knnyen felszvd s jl bepl, gynevezett haemtpus vas. A msik vas a nvnyekbl, fknt a zld nvnyekbl s a tojsbl szrmazik, aminek a felszvdst a tbbi vele egytt fogyasztott lelem is befolysolja, s a szervezetben is t kell alakulnia, mieltt bepl, ezrt az ilyen vas hasznosulsa rosszabb, mint a haemtpus vas. A tpllk C-vitamin- s folsavtartalma fokozza a vasfelszvdst, mg a liszt, a korpa, a teint tartalmaz tek jelentsen cskkentik a vas felszvdst a blbl. Ez azt is jelenti, hogy nemcsak az elfogyasztott lelem vastartalma, vasminsge lnyeges, hanem a vassal egytt elfogyasztott egyb tpllk sszettele is befolysolhatja a vas felszvdst.
A vashinyos vrszegnysg kvetkezmnyei
A vashiny kvetkezmnyei lassan, fokozatosan alakulnak ki, s a tnetei sokrtek, nem specifikusak, ezrt nem mindig kerl idben s kell fontossggal felismersre a vashinyos vrszegnysg. A sejtek mkdshez szksges oxignt a hemoglobin szlltja. A legnagyobb oxignignye az agynak van. Ha az oxignt szllt vrfestkbl hossz ideig kevesebb kpzdik, akkor az ilyen csecsemk fejldsben eltrs tallhat a nem vrszegnyekhez kpest. Szmos gyereknl vgeztek sszehasonlt felmrst, amibl arra a kvetkeztetsre jutottak, hogy ha 3 hnapnl tovbb fennll a vashiny, akkor mr szmos tnet kialakulsa jelzi a szvetek huzamos oxignhinyt. Lemarad a beszdfejlds, rosszabb az egyensly- s koordincis kpessg.
A vashiny miatt ksbb beszl s jr gyermekeknek gyengbb volt az emlkezkpessge, nehezebben tanultak s a ksbbiekben lnyegesen alacsonyabb volt az IQ-szintjk is. Sokkal tbbnek volt magatartsi problmja, aluszkonyak, fradkonyak voltak, nem voltak kpesek huzamosabb ideig sszpontostani, s trelmetlenebbek voltak.
Az enyhbb vrszegnysg esetn szlelt fejldsbeli, mozgsbeli s szellemi kpessgbeli lemarads korai felismerssel s vasptlssal mg teljes mrtkben korriglhat volt, mg a slyos s tarts vashiny kvetkezmnyeit ksbb mr a megfelel vasbevitellel sem lehetett megszntetni.
A vashiny krostja az immunfunkcit is, ezrt a vrszegny gyerekek fogkonyabbak a fertzsekre, ha megbetegszenek, akkor ltalban a betegsgk lassabban, esetleg szvdmnyek utn gygyul.
A vashinyosok a kzssgbe jrs kezdetn sokkal tbbszr betegszenek meg, mint egszsges trsaik. Mivel a baktriumok szaporodshoz is szksg van vasra, s ezt a beteg szervezetbl meg is szerzik, ezrt akiknek mr amgy is kevs vaskszletk volt, egy-egy fertzs utn mg slyosabb lesz a vrszegnysgk.
A vrszegnysg megelzhet
A megfelel idre, egszsgesen, norml sllyal szletett csecsem vasraktrai elegend vasat tartalmaznak, ha az anyja sem volt vashinyos a terhessge alatt. Ez a vasmennyisg s az anyatejjel biztostott vas a csecsem 6 hnapos korig fedezi a fejldshez szksges vasat. A gyors nvekeds miatti fokozott vasigny az oka annak, hogy a vasraktrak 6 hnapos kor utn gyorsan megfogyatkoznak, ezrt a csecsem ettl kezdve kiegszt trendi vasat ignyel, amit ha nem kap meg, akkor vashiny alakul ki mg akkor is, ha tovbb szopik, s nem tehntejjel tplljk. Ettl az idtl kezdve tancsos az trendjbe vasban gazdag lelmeket bepteni, mint pldul zldfzelkek, baromfihs, mj, s C-vitaminban gazdag gymlcsket vagy gymlcsleveket adni mell, ami javtja a vasfelszvdst. Kerlni kell azonban azokat az teleket, amik gtoljk a vas felszvdst. Amikor az anyatej fogyni kezd s tehntejalap tpszerekkel ptoljuk, akkor clszer olyan elvlasztsi tpszert vlasztani, ami vitaminokkal s svnyi anyagokkal, gy vassal is dstott.
A gyrilag ellltott babatejeket akr 2-3 ves korig is adhatjuk a gyerekeknek, ezzel is biztosthatjuk, hogy a natr tehntejnl jobban hasznosthat tpanyaghoz juthassanak.
Elfordulhat, hogy a megfelel tpllk sem biztostja a vasszksgletet, mert kevs vas volt a vasraktrakban, vagy mert fertzsek miatt sok vas elhasznldott, illetve mert hirtelen nagyobb vrvesztesge volt a betegnek, ezrt ilyenkor gygyszerei is fokozni kell a vasbevitelt: Napi 2 mg vasat javasolt adni naponta s testsly-kilogrammonknt. A vasptlst legalbb 68 hten t folytatni kell, majd egyhetes gygyszersznet utn a vrkp s a szrum vastartalma alapjn kell eldnteni a kezels folytatsnak a szksgessgt.
A csecsem hinyos vrszegnysge, illetve az annak kvetkeztben kialakul elvaltozsok elkerlsben legfontosabb a terhessg alatti vashiny megakadlyozsa, majd az anyk oktatsa s csecsemtpllsra.
Az a tapasztalat, hogy ha rthet mdon, rvekkel altmasztva oktatjk az anykat a megfelel tpllsra, akkor jobban megteremtik a vrszegnysg megelzsnek a feltteleit, mint azoknl, akik nem ismerik a vashiny ksbbi kvetkezmnyeit. A csecsem- s kisdedkori vashinyos vrszegnysg vilgmret problma, megelzsnek trendi gykerei vannak s helyes tpllkozssal tbbnyire megelzhet.
Gyakori tancsok 1. A vrands s szoptat anyk megfelel vaselltsa, vrkp- s szrumvas-ellenrzs. 2. A leend anyk s kismamk oktatsa a megfelel csecsemtpllsra. 3. A helyes csecsemtplls ellenrzse. 4. Vashinyra hajlamost krlmnyek esetn a gyerek vrkpnek s szrumvas-rtknek az ellenrzse, szksg esetn gygyszeres vasptls.
Baba Patika, 2004. jnius 24. [20-22. oldal] Dr. Medek Sarolta, Szent Lszl Krhz
|