0
 

 

 

Vendgknyv:

 

 

Legjobb bartaim:

Kati s Macsekok

 

 

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Anya kedvenc oldalai

 
Kismamknak

 
Gyerekeknek

 
Bartaim

 

 

 
Cikkek Kismamknak/Anyukknak
Cikkek Kismamknak/Anyukknak : A kisbaba mozgsfejldse

A kisbaba mozgsfejldse

  2006.03.03. 14:37

Mr megfordult! Mr l! Mr jr! Igen, tbbnyire ezek az llomsok a legltvnyosabbak a baba mozgsfejldse (szn, v. valamilyen kiemels) sorn. De rdemes odafigyelni azokra a kisebb vltozsokra is, amelyek elksztik az idegrendszert s az izmokat a nagy mutatvnyokra


sztntl az akaratig
 
Nõk Lapja Cafe
2003.11.01
.

Milyen csodlatos rzs elszr szrevenni, ahogy megmozdul odabent a kicsi magzat! Igaz, mr az els hetektl is mocorog, szkl a magzatvzben, de mg olyan parnyi, hogy ebbl semmit sem szlelnk. Eleinte csak kicsi rebbensek rzdnek, m az id mlsval egyre hatrozottabb klnbsgeket fedezhetnk fel az akcii kztt. Van, amikor csak a mozgs rmrt kalimpl kezvel, lbval. Mr ekkor ltszik, kibl lesz majd kis sajtkukac: a vrmrsklet nem sokat vltozik az let sorn. Ha a baba mr a mhben is mozgkony, ksbb sem lehet fegyelmezssel bks, ldgls angyalkv vltoztatni. Jobb, ha olyan nevelsi gyakorlatot alaktunk majd ki, ami lehetsget teremt a mozgsigny kielgtsre.
Nha az les zajra vagy az anya hirtelen mozdulatra, lelkillapotnak vltozsra vlaszol rugdalzssal. Megszletse utn is tetten rhetjk ugyanezt a mozgsformt a reflexekben s az gynevezett elemi mozgsmintkban. Errl keretes rsunkban olvashat.
Azonban mindegyik kzl a legtitokzatosabb a magzat interaktv mozgsa. Lssuk, mit is rtnk ezen a szakkifejezsen! Sokszor tapasztalhatjuk, hogy belesimul a simogat, masszroz kzbe, arra az oldalra gmblydik, ahol vrjk. gy sajtos test-prbeszd alakul ki a szlk s a pici kzt – tbbek kzt ezen alapul az anya–magzat kommunikci is.
Ha mozgsfejldsrl beszlnk, nem rt figyelembe venni, hogy ez a folyamat mr a vrandssg els harmadban elkezddik, s – ha mindenron hatrokat akarunk vonni – addig tart, amg a jrs, futs s a tbbi alapvet mozgsforma automatikus kszsgg nem vlik.

Tn reflexek
Az jszltt- s csecsemkorra jellemz reflexek tbbsge megsznik az els v folyamn. Az sztns mozgsformknak el kell tnnik, hogy kialakulhassanak a tudatosak. Lssunk nhny pldt!
A szopreflex a 12-14. terhessgi httl kezdve vltdik ki a szj s krnyknek rintsre. jszlttkorban nlklzhetetlen ez a reflex a ltfenntartshoz, de hrom-ngy hnapos kortl a tanult viselkeds rsze lesz, hiszen akkor is elkezd ttogni, ha megltja a tpll anyamellet, vagy a mamja lbe veszi.
– Az els hnapokra jellemz az aszimmetrikus tnusos nyaki reflex: ha a hanyatt fekv baba oldalra fordtja a fejt, azon az oldalon reflexesen kinyjtja a kezt, mg a msik karjt behajltja. Amg ez a reflex fnnll, a baba nem tud megfordulni, forogni, gurulni, mivel kinyjtott keze megakadlyozza ebben. Ha idegrendszere elr arra a fejlettsgi szintre, ahol ez a reflex megsznik, szabad az t a bonyolultabb mozgsformk eltt.
A tenyr fogreflexe miatt a baba mindent megszort, amit a kezbe adunk. Egszsges fejlds esetn hrom hnapos kor krl megsznik ez a reflex: a csecsem elkezdi kinyitni addig klbe szortott ujjait, mr meg-megfog jtkokat. Ksbb pedig boldogan hajigl ki mindent a kisgybl: vgre nem csak megfogni, hanem elengedni is kpes a dolgokat!
– Ugyanez a fogreflex a talpon is mkdik: ha a meztelen talpon keresztben vgighzzuk az ujjunkat, a talpacska „klbe szorul”. Ha ez a reflex ht hnapos kor utn is kivltdik, az aprsg nem tud biztonsgosan jrni, mert a talaj rintsre sszegmblyti a talpt. 

Idegrendszeri srlsre vagy retlensgre utal, ha tl sokig fennmarad egy reflex. A megolds azonban nem a vrt mozgsforma erltetse, hanem szakszer kezels, az egsz idegrendszer fejldsnek elsegtse.

0-1hnap: Az jszltt egsz testt al kell tmasztanunk, ha flemeljk. Btran hintztathatjuk, beszlgethetnk vele, mindkettnk rmre.

 

 

 

 

rtalmas srgets
Nem ritka, hogy a szlk siettetik az egyes mozgsformk kialakulst: a pr hnapos babt ltetik, az llni alig tudt kzen fogva jrtatjk, vagy bbikompba teszik. Normlis esetben az ideg- s az izomrendszer rse megelzi az j mozgsforma kialakulst. A szintek egymsra plnek: kszs nlkl nem j mszni, mszs nlkl nem j flllni, ugyangy, ahogy alapozs nlkl nem j hzat pteni. Mindig az elz mozgsforma nhny hnapos gyakorlsa alatt kszl fel a szervezet a kvetkez produkcira, amit gy knnyedn, rmmel, nagy biztonsggal fog vghezvinni a baba. Nem kell erltetni: attl nem rtkesebb, okosabb, szeretetremltbb egy csecsem, ha hamarabb tud valamit, mint a tbbiek. A siettetett gyereknek nem a boldog jvjt, hanem ksbbi mozgsrendszeri betegsgeit alapozzk meg a trelmetlen felnttek. Ugyanez rvnyes a szellemi fejldsre is. A XX. szzad msodik felben terjedt el a magzat, majd a csecsem folyamatos, tudatos ingerlsvel, tantsval „dolgoz” zseninevel irnyzat. A „zsenikpzs” gyerekek eleinte valban sokkal tbbet tudtak kortrsaiknl, gyorsabban fejldtt szkincsk, hamarabb teljestettk az iskolai kvetelmnyeket – egszen kamaszkorukig. A kzpiskola vgre azonban lassan elvesztettk intellektulis elnyket az osztlytrsakkal szemben. A specilisan fejlesztett gyerekek kzt radsul az tlagosnl sokkal tbbszr tapasztaltak neurotikus tneteket, beilleszkedsi s viselkedszavart. Vagyis: semmire sem megynk vele, ha mr karon l csecsemnket olvasni tantjuk!

Az els letv egyik legfontosabb fejldsi feladata a gravitci legyzse, a flegyeneseds. Annak ellenre, hogy ilyen nagy fba vgja a fejszjt, a baba ltszlag eltkozolja az els negyedvet. gy tnik, semmit sem tesz az gy rdekben, pedig a ltszat csal! Az idegrendszer rletes gyorsasggal fejldik a genetikai utastsok s a kls ingerek egyttes hatsra. A legtbb baba nem ttlenkedik: kitart bmblssel rveszi a szleit, hogy flvegyk, ringassk, ztygtessk, beszljenek hozz, nekeljenek neki, vagyis elrasszk a fejldshez szksges mozgs-, hang-, s szocilis ingerekkel. Mindekzben komoly edzsprogramot valst meg. A ht s a nyak erstse az els: a baba a szlets utn nem sokkal emelgetni kezdi a fejt, s t-tfordtja egyik, majd msik irnyba. A harmadik hnap sorn kezre tmaszkodva kinyomja magt, s eleinte bizonytalanul, majd egyre dlcegebb tartsban nz krl a nagyvilgban.


3-4. hnap: gyesen emeli a fejt, karjra tmaszkodva nzeldik. t hnapos korig megfordul.

 

 

 Segt
Legalbb a nap egy bizonyos rszben fektessk a babt hasra. Ebbl a testhelyzetbl indulnak ki az els fejlettebb mozgsformk, gy ersdhet a ht s a cspzletek.
Ha a baba nem szeret vzszintesen hasalni, fektessk t a mellkasunkra, s dljnk htra flig l vagy fekv helyzetbe, ahogy neknk s a kicsinek is megfelel.
Ha a baba kitmaszts helyett „replzik” (vagyis a karok segtsge nlkl emeli ki a mellkast, hason fekv helyzetben), vgezznk vele kiegszt gyakorlatokat, hiszen a karok erstse elengedhetetlen a kvetkez fejldsi szakaszok megjelenshez. Fekdjnk a htunkra, trdnket behajltva emeljk meg a lbunkat. A baba hasaljon a lbszrunkon, tenyert tenyernkbe tmasztva nyjtott karral tartsa magt. Kzben hintztassuk a lbunkon: ez lvezetess teszi a „tornt”, s hasizomgyakorlatnak sem utols.
rt 
Mg prnkkal megtmasztva se ltessk a babt, ehhez mg nem elg ers az izomrendszere.
Soha ne fektessk hasra puha felleten, paplanra vagy prnra, mert megfulladhat. A kemny matrac vagy a sznyegre tertett tiszta leped a legjobb terep.

Kitrul a vilg
A harmadik-negyedik hnap mutatvnya, hogy a baba egyedl megfordul, majd nhny ht mlva rjn, hogy ezzel a mdszerrel haladni is tud: gurulni kezd, ha megfelel tr ll rendelkezsre. Nem sokkal ksbb arra is rjn, hogy ha a kezvel kitmasztja magt, s a lbval tol egyet-kettt, akkor a gurulssal jr kiss flelmetes egyenslyveszts nlkl is elrheti a krnyezetben lv trgyakat. Megjelenik a kszs. Ez a mozgsfejlds egyik legfontosabb llomsa: a vgtagok s a ht izmait nagymrtkben ersti. Egy-kt hnap mlva, ha mr a vgtagok elbrjk a test slyt, a baba trzse elemelkedik a talajtl: indul a msz korszak. A kszs s a mszs nagyon sszetett idegrendszeri mkdst ignyel – s egyben az idegrendszer klnbz terletei kztt ltrejtt sszekttetsek mennyisgt is nveli. Minl tbb idt tlt a baba kszssal, mszssal, annl jobb. A terpis szakemberek vilgszerte tapasztaljk, hogy a hozzjuk fordul viselkeds s/vagy tanulsi zavarral kzd gyerekek szlei sokszor arrl szmolnak be, hogy a kszs, mszs idszaka nagyon rvid volt, vagy teljesen kimaradt gyerek letbl. Minl komolyabb a problma, annl nagyobb a valsznsge a ngykzlbas korszak hinynak. A megfigyelsek szerint a fentebb emltett „replzs” babk hajlamosak a kszs elhagysra: k mindjrt „lbra dolgoznak”, s az gy rcsba kapaszkodva felllnak. Ez nem j jel a ksbbiekre nzve.

Segt
Ha nem jelennek meg a fent lert mozgsformk, forduljunk korai fejlesztssel foglalkoz szakemberhez. Az ok sokfle lehet (fennmaradt reflexek, ksi rs, de az ingerfelvtel hinya is – ha nem tallja izgalmasnak a krnyezett, mert lts-, hallscskkens, vagy ms „bemeneti problma” ll fenn, nincs mirt ksznia), gy a terpia is sokfle.
Jtsszunk a babval minl tbb ringat, hintztat, forgat jtkot, ezek segtik az idegrendszer rst, gy a krosan fnnmaradt reflexek leplst s a szksges mozgsformk megjelenst.
Ha nem akar tfordulni, gurulni a baba, kt felntt fogja meg egy takar ngy cscskt, s grgesse a babt alacsonyan a talaj fltt tartott takarban oda-vissza. Persze csak akkor, ha a kicsi nem tiltakozik.
Fektessk hason a babt egy nagy fiziolgis labdra, s finoman grgessk ide-oda. Ez ersti a htizmokat, s ingerli az egyenslyszervet – mindkettnek kulcsszerepe van a fejldsben.
Fektessk hasra a trdnkn, s jtsszunk vele biciklizst: a kt lbt felvltva toljuk a hasa al, majd egyenestsk ki, mintha kerkprt hajtana.
Ha kihagyta a kszst, mszst, ksbb prbljunk olyan helyzetet teremteni, amelyben ptolhatja ezt: jtsszunk kutyt, csalogassuk t az asztal alatt vagy a mszalagton.
rt
- Ne erltessk az elmaradt mozgsformt. Ezzel ellenllst vltunk ki a gyerekbl, radsul megtheti magt, hiszen pp az a baj, hogy nem tudja jl irnytani a mozgst. Elvehetjk a kedvt mindenfle tovbbi mozgstl.
- Ne tartsuk kisgyban, jrkban vagy babalsben a csecsemt, gy nincs alkalma kiprblni sem a nagymozgsokat, nemhogy gyakorolni. Teremtsnk rdekes s biztonsgos krnyezetet a laksban.


7-8. hnap: A guruls, kszs gyakorlsa utn mszni kezd, birtokba veszi a lakst. Amint lni tud, mindkt keze felszabadul, egyre izgalmasabb
jtkokra nylik lehetsg.

 

 

 

 l, ll, jr
Amint a trzs izmai elgg megersdtek, a baba kt keze felszabadul: nincs mr szksge tmasztkra. Megvltozik a vilg: mindkt kezt hasznlni tudja, szinte brmit kpes elrni. A baba termszetesen nem akkor l fl elszr, amikor magtl is lni tud: trlkzs, ltztets, kpesknyv-nzegets, kukucsjtk kzben ht-nyolc hnapos kora eltt is cscsl a felntt lben. Ez azonban biztosan nem rt neki! Nem kell szigoran tartani magunkat az ltetsi tilalomhoz, de mindenkppen figyeljnk r, hogy mikor frad el, mikor kvn inkbb fekdni, vagy ms testhelyzetet felvenni. Ezt csak akkor rezzk igazn, ha a baba az lnkben l, s nem prnkkal kitmasztva, vagy hintba, bbikompba szjazva. Ezek az eszkzk nem segtik, inkbb gtoljk a harmonikus mozgs kialakulst.
A flls kpessge utn mr csak nhny ht, s a baba egy megfelel magassg trgyba kapaszkodva fel is ll. Ha elgg megersdtt a trzs, s a feszt izommunka sem esik nehezre, akkor akr percekig is kpes ll helyzetben maradni. Az llsbl az oldalazva jrs kvetkezik: csak a testsly thelyezsre s egsz kicsi lbemelsre van szksg a haladshoz. Gyakorlsra j terep a laks: btorok mentn, vagy a jrka, gy rcsaiba kapaszkodva szokott felllni a baba. A legtbben a tizedik hnap krnykn kapaszkodnak fel llsba, s kt hnap gyakorls utn engedik el tmasztkukat. Ezutn kvetkeznek az els bizonytalan, majd egyre biztosabb lpsek.

9. hnap: Kapaszkodva ll, majd oldalazva jrni kezd.

A mozgs a kvetkez hnapok sorn mind harmonikusabb, knnyedebb lesz, a babnak lassan nem kell tudatosan figyelnie minden mozdulatra: a mszs, a jrs s hamarosan a futs is automatikuss vlik. A fejlds itt nem ll meg. Van, aki hivatsszeren foglalkozik majd mozgssal, ms mvszi szintre emeli ezt a kpessgt. A legtbben „csak” lvezik, amit az els vek sorn elrtek. Annl nagyobb rmket lelik benne, minl komolyabb volt az alapozs.

11-15. hnap: Megteszi az els lpseket. Ez eleinte mg nagyon lekti a totyog figyelmt.

Segt
Kezdettl fektessnk nagy hangslyt arra, hogy mindkt oldalt hasznlja a gyerek, hogy mindkt agyflteke egyformn fejldjn. Kifejezetten kros a jobbkezessget, jobblbassgot erltetni, mg akkor is, ha ksbb valban jobbkezes lesz. Kt kzzel dobja a labdt, mindkt lbbal rgjon. Vegynk lbbal hajts motort, ksbb biztonsgos biciklit: ezeket csak gy lehet hasznlni, ha mindkt lbt egyformn ignybe veszi.
Engedjk annyit hintzni, amennyit akar, a lengs nagyon jl hat az idegrendszer fejldsre.
rt
Ne fltsk a babt, nincs porcelnbl. Engedjk mozogni, lpcszni, mszkra, fra fl- s lemszni, lgni s csszni. Ha veszlyesnek tartjuk a terepet, lljunk mell, hogy elkaphassuk. A tapasztalatok, kisebb srlsek tantjk meg arra, hogyan vigyzhat magra.


18. hnap: A legtbb kisgyerek gyesen lpcszik - de mg minden fokon megpihen.

 

 

 

 

A kislnyom most 27 hnapos. Az ollval vgst gyakoroljuk, de kiss nehzkesen megy, mert balkezes. Szeretnm, ha segtennek balkezes ollt tallni.
K. Anik

Kismama: Az oll hasznlata olyan finommozgs, ami inkbb ngy-hat ves korra rik be, a „nehzkessg” magyarzata inkbb ez, nem a balkezessg. Az els hrom v sorn a gyerekekre a „ktkezessg” jellemz. Ez nagyon fontos az idegrendszer rse szempontjbl.
A szlk ltalban azt ltjk, melyik kezvel eszik vagy rajzol a gyerek. A szakember azonban ms jelekre, a fl, a szem s a lb hasznlatra is figyel. Hrom-tves kor kztt viszonylag lland a kzvlaszts, de t-ht ves kor kztt jra bizonytalann vlhat. Ollzs helyet ms, nagyobb sikerrel kecsegtet jtkokat ajnlunk. Gyurmzhat, tphet, gyrgethet paprt – ezek a tevkenysgek fejlesztik a finommozgsokat.
Balkezes ollt egybknt rehabilitcis segdeszkz-boltokban lehet kapni, de ezek felntt kzre kitallt eszkzk.

Szaktancsad: Lakatos Katalin, mozgsterapeuta, a hidroterpis Rehabilitcis Gimnasztika Alaptvny vezetje.

 

 

Lejegyezte: Szdy Judit





 

 

 
Ltgatim
Induls: 2005-08-04
 

Blogom

 

Tanuljunk jtszva! 

 

Jtszunk!

 

 Mendegljnk!

 

 

 Tornzzunk!

 

 

 

 

 

 

KEDVENCEIM

(klikk a kpekre!)

Kedvenc dalocskim

 

       

Kedvenc mondkim

 

 

Kedvenc mesim

 

 
Davidbaba knyvtra

 

 
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!