Lelki kldkzsinor
Vollner, J. 2006.02.28. 19:37
Lelki kldkzsinr - Kapcsolatteremts a babval az anyamhben
Tbb mint ktszz, egszen kivteles kismama l haznkban. Nekik megadatott, hogy mr akkor kzvetlen kapcsolatba kerlhettek, s konkrt beszlgetseket folytathattak gyermekkkel, mikor azok mg meg sem szlettek, mikor csak fejld magzatok voltak.
Tveds ne essk, nem magyar npmeskben trtnhetnek csak szlets eltti beszlgetsek a babval. Nagyon is kzzelfoghat, tudomnyos mdszer alkalmazsrl van sz, mely nhny ve felkeltette a pszicholgia szaktekintlyeinek rdekldst, s ma mr elismersket is kivvta. Egyes nemzetkzi tudomnyos krk azt lltjk, hogy Freud pszichoanalzise ta ez a legnagyobb "tallmny" a pszicholgia tudomnyban. Az anya-magzat kapcsolatanalzis mdszernek kidolgozja kt magyar pszichoanalitikus: Hidas Gyrgy s Raffai Jen.
AZ TLETTL A SIKERIG
A nemzetkzi tudomnyos kzssgben a mdszer lassan etalon lett. Heidelbergben a Nemzetkzi Pre- s Perinatlis (szlets eltti s szlets krli) Pszicholgiai s Orvostudomnyi Trsasg tizenkettedik vilgkongresszusn 1995-ben tartottk bemutatkoz eladsukat a magyar kutatk Intrauterin (mhen belli) anyareprezentns cmen, mely a kapcsolatanalzis mlyllektani elmleti alapjairl szlt. Azta mind a hazai, mind a nemzetkzi tudomnyos kzssgben egyre erteljesebben jelentkezik az igny a mdszer elsajttsra.
A magyar pszichoanalitikusok figyelmt skizofrnis betegek terpis kezelse sorn eljtt emlkkpek irnytottk a szlets eltti let jelentsgre. Ma mr krlbell tzezerre tehet a szakirodalomban azon pszichoterpis eseteknek a szma, melybl sikerlt meghatroz lmnyanyagot nyerni a pciensek szlets eltti letidejbl s szletsk krlmnyeirl. Hidas Gyrgy s Raffai Jen gyakorlati tapasztalataibl is kiderlt, hogy pcienseik betegsgnek kiindulpontja, a pszichotikus zavar gykere legtbb esetben az anyamhig, a magzati ltig nylik vissza. Ez a felismers arra sarkallta a pszichoanalitikusokat, hogy ne a betegek terpis kezelsre, hanem mg a szlets eltt lehetsgknt knlkoz megelzsre sszpontostsanak. A mai technikai s tudomnyos lehetsgek is segtettk a kutatsokat, melyekkel a gyermekek lettere mr szletsk eltt megfigyelhetv vlt. Mi vagyunk az els generci, amely betekintst nyerhet a vrandssg mind a 266 napjba!
MIT RZKEL A MAGZAT?
Erre a krdsre a sommsan leegyszerstett vlasz: lnyegesen tbbet, mint amennyit eddig gondoltunk. A gyermeket magzati kortl kezdve informcik zne ri, amelyeket klnfle biokmiai svnyeken keresztl fogad. Ezek emlknyomokk alakulnak t s troldnak. A szlets eltti emlknyomok, informciforrsok a ksbbi letidben aktivlhatk. Kiderlt, hogy a babk mr jval szletsk eltt komplex mozgs- s magatartsmintkkal rendelkeznek, amelyek egy rsze a szletsk utn is megfigyelhet. A magzat rzkelsi rendszere a terhessg kzeptl mr annyira fejlett, mint a szletskor. Pldul fjdalmi reakcik mr a hatodik(!) terhessgi httl bizonythatk, s kimutattak sszetett rzkelsi kpessget is a vrandssg els hrom hnapjban. A brrzkelsnek klnsen nagy jelentsge van ebben az idszakban, hiszen a baba rints tjn szerzi be els kapcsolati tapasztalatait.
Az anya depresszija, szlets eltti streszszek, hormonlis eltrsek, immunzavarok, klnfle fertzsek s krnyezeti befolysok, prkapcsolati zavarok, szli belltdsok, konfliktusok, mind hatssal vannak a magzat agyra, szemlyisgnek fejldsre, alakulsra.
Ez egyttal azt is jelenti, hogy a szlets eltti letid egyedlll megelzsi lehetsg a ksbbi lett sorn fellp lelki, szellemi s fizikai zavarokra.
Az anya-magzat kapcsolatanalzis olyan mdszer, amelynek segtsgvel eddig nem ismert, mly kapcsolatba kerlhet egymssal anya s babja, s sajt kezkbe vehetik a sorsukat.
BESZLGETEK A KISBABMMAL
A napokban ltott napvilgot az a knyv, mely nem csak a szakmnak szmol be a szlets eltti pszicholgia gykereirl s a kapcsolatanalzis mdszerrl, hanem fknt a gyermeket vr, tervez szlknek szl s mindazoknak, akik rzkenyek korunk szellemi szemlleti vltozsaira, s akik rdeklknek a pszicholgia j eredmnyei irnt. A Lelki kldkzsinr - Beszlgetek a kisbabmmal cm ktetben elszr szlalnak meg azok a kismamk, akik rszt vettek az anya-magzat kapcsolatanalzisben. Visszaemlkezseikben jra tlik a szmukra is olykor megdbbent, mskor megindt jeleneteket, zeneteket, a gondolattvitel tjn ltrejtt prbeszdeket, ahogyan babjukkal kapcsolatba lptek. Megprbljk bemutatni azt a - mdosult tudatllapotban, mly relaxciban elrt - csatornt, melynek segtsgvel kettejk kztt az informcikat, jelzseket, rzseket szllt "lelki kldkzsinr" ltrejtt.
A knyv lapjain a mdszer kidolgozi tudomnyos magyarzatot adnak ehhez a mindeddig ismeretlen lelki tevkenysghez: felttelezsk szerint az anya s szletend gyermeke kztt az egyik kapcsolati csatorna a kt tudattalan kommunikcija. Az anya lomkpernyjn - azon a llektani felleten, ahov lmaink is kivetlnek - jelennek meg a szve alatt hordott gyermek rzelmei, gondolatai.
A kapcsolatanalzis sorn a kismama minden alkalommal az analitikus segtsgvel jut el abba a mly, relaxlt llapotba, ahol elszr a mhvel veheti fel a kapcsolatot, hogy az utat nyisson a "tallkozshoz". Nagyon klns ez a megkzelts, m van, akinek mr az els, de gyakoribb, hogy csak a harmadik-negyedik alkalommal sikerl.
Pianovszki Enik gy emlkezik vissza az els tallkozsra:
"Legkzelebb mr a mhem beengedett, s elfogadta, hogy a babmmal fel szeretnm venni a kapcsolatot... Nagyon intenzv volt... Eliza a levegbl rkezett egy ejternyn. Egybknt egsz vgig sok ltomsom volt, kpek, hangulatok... nagyon sokat jtszottunk, futkostunk, hintztunk, lttunk tavat, tengert. Ezt mind-mind mutatta meg nekem, vezetett kzen fogva... Nagyon nagy sebessggel trtntek az esemnyek, mr annyira nagy iramban, hogy vgkpp elfradtam... Akkor krtem, hogy most pihenjnk egy kicsit. Az analzis utn kocsival utaztam vidkre... Eliza kzben akkora bukfenceket hnyt a pocakomban! Azt reztem, hogy majd kiugrik a brbl, annyira tetszett neki, hogy sikerlt flvennnk a kapcsolatot, s vgre egy hullmhosszon vagyunk, megrtettem t... Olyan j volt rezni, hogy rmben ugrl a pocakomban!
Sokszor az anyukk dbbennek meg legjobban - elszr nem is akarjk elhinni, hogy ez lehetsges -, milyen konkrt reakcikat, pontos vlaszokat adnak a babk nhny krdsre: "... mivel elg nagy volt a pocakom, tbben mondtk, lehet, hogy itt kt gyerek van, csak az ultrahangkszlk a vizsglat idpontjban ppen nem rzkeli. Akkor azt mondta Raffai doktor, hogy krdezzk meg tle. Fltettem a krdst, s akkor Flra elkezdett nevetni. Krbenzett bell, mindenhov, s azt mondta: Nem ltod, hogy egyedl vagyok?! Nem is frne el itt ms!" - emlkezik vissza a klns jelenetre Pete-Tth Csilla.
Egy msik kismama, Vrnai Myrtill a pici szvritmust tudta helyrelltani: "Amikor szvritmusvizsglatra mentnk, valami nagyon mulatsgos trtnt... A prommal egytt felhtlen kedvnk volt. A babnak pedig borzasztan szapora volt a szvritmusa. S akkor rdbbentem: Jzus Mria, mindjrt beutalnak ide a lelet alapjn! Akkor azt mondtam, nagyon szeretlek, kisbabm, de itt normlis szvritmust kell produklni, s igaz, hogy nagyon fel vagyunk hangolva, de j lenne megnyugodni. Egy pillanatra behunytam a szememet, s nagy-nagy szeretetcsomagot kldtem neki gondolatban. Erre visszaugrott a szvritmusa hirtelen nyugalmi llapotba! Szinte flelmetes volt. Ezt a paprt el is krtem, megvan mg a lelet."
SEGTI A HARMONIKUS SZEMLYISG KIBONTAKOZTATST
Ms fiziolgiai vltozsokrl is szmos lelet, vizsglati anyag ltezik. Tbb kismama is vall arrl, hogyan sikerlt a terhessgi komplikcit, a placentasorvadst s a koraszlst a kapcsolatanalzis segtsgvel megakadlyozni. Eleinte nem csak a szlsz-ngygyszok, hanem mg a mdszer kidolgozi szmra is meglep volt a tapasztalat: a kapcsolatanalzis segtsgvel nem csak optimlis fejldsi plyra lehet lltani a babkat, hanem az eddig tisztn biolgiainak hitt mkdsekbe is letment mdon lehet beavatkozni.
A babk az anyamhben olyan kapcsolati ktdst, travalt kapnak, melynek eredmnyeknt mr szletsk pillanatban rzkelhet a harmonikus, ders, rdekld s magt biztonsgban rz szemlyisg kibontakozsnak lehetsge. Minden kismama a picik felgyorsult mozgs- s rtelmi fejldsrl szmolt be. (Ezt egybknt az analzisben rszt vett kisgyermekek intelligencijrl kszlt vizsglatok mr adatokkal is altmasztottk.) Egy rdekld, nyitott s ders baba szletsrl gy beszl az desanyja, Psztor Judit: "... az els tolfjsra kibjt a fejecskje, a kvetkezre mr kijtt a teste is. Amikor elbukkant a feje, kinyitotta szemt, s krlnzett. A frjem ltta az arct - azt mondja, majdhogynem mosolygott s kvncsian nzett."
Vollner Judit
A legjabb kutatsok azt mutatjk, hogy az anya szletend gyermekvel kapcsolatos belltdsai meghatrozak a baba fejldsre, szletse utni szemlyisgre, kapcsolataira. Ugyanakkor nem csak az anya belltdsait rzkeli a magzat, hanem eljut hozz az anya letben szerepet jtsz szemlyek viselkedse, bizonyos fokig hatnak r a krnyezetben zajl esemnyek.
Az anyamhben szerzett valamennyi tapasztalat kihat az ember testi-lelki fejldsre, trsadalmi kapcsolataira. Szmos kutats egyrtelmen bizonytotta, hogy egszen ms eslyt kapnak az lethez azok a gyermekek, akik szletst kvntk, vrtk, szemben a nem kvntakkal. Oldalak: 1
2002-11-02 17:56:58
|